W środowe przedpołudnie 22 lipca, uczennice LO im. Stanisława Staszica – Basia i Julia, zorganizowały dla naszych podopiecznych pokaz doświadczeń fizycznych. Pokaz, ze względu na powszechną sytuację epidemiczną i związaną z tym potrzebę izolacji,  zaprezentowany został za pośrednictwem platformy Zumi.

Sama inicjatywa wywodzi się z rokrocznie organizowanego przez LO Staszica Festiwalu „Fizyka wokół nas”. Festiwal dedykowany uczniom z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi, oraz młodzieży ze szkół specjalnych, propaguje i rozwija pasje naukowe młodych ludzi. Pierwszy zorganizowano w grudniu 2004 roku z inicjatywy nauczyciela fizyki pana Stanisława Lipińskiego i było to związane z obchodami „Światowego Roku Fizyki”. Obecną formułę, organizatorzy postanowili poszerzyć o seniorów z naszego DPS-u. W tę środę mieliśmy okazję obejrzeć kilka niezwykłych doświadczeń prezentujących rozmaite zjawiska fizyczne m.in. fascynującą ciecz newtonowską.

Z okazji 100–lecia powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Senat Rzeczypospolitej Polskiej rok 2020 ustanowił Rokiem Fizyki. Uroczystą uchwałą podkreślił zasługi polskich fizyków dla światowej nauki, oraz przypominał niezwykły rozwój fizyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Biorąc udział w prezentacji mieszkańcy DPS, na swój sposób uhonorowali polską naukę i tę niezwykłą rocznicę.

Dziękujemy pięknie Basi i Juli za pomysł i inicjatywę na rzecz Mieszkańców naszego Domu.